sinan akbaşak

Yazdır
PDF

Poyrazköy-Polonezköy

Yazar Özgün Haber Beykoz Aktif .

Poyrazköy, Beykoz ilçesinin en meşhur köylerinden birisidir. Tipik bir balıkçı köyü olan Poyrazköy turistlerin de uğrak yeridir.


Kuruluş tarihi altı yüzyıl öncesine kadar giden Poyrazköy’e ilk yerleşenlerin Cenevizlilerin olduğu tahmin edilmektedir. Köye daha sonra Bizanslılar gelip yerleşmiş ancak köyün Osmanlı hakimiyetine geçmesinin ardından Trabzon ve Rize’den getirtilen insanlarla birlikte çehresi değişmiştir.

Köyün kuzey doğusunda, boğaz girişine hakim bir yerde bulunan gözetleme kulesi, ünlü Osmanlı tarihçisi ve devlet adamı Cevdet Paşa’nın kayıtlarına göre 1778’den sonra Kaptan-ı Derya Cezayirli Hasan Paşa tarafından Fransız mimar Baron de Tott’a yaptırılmıştır. Bu gözetleme kulesinin giriş kapısının sağında ve solunda personelin kalması için inşa edilen mahsen girişleri oldukça özgün bir karakter arzetmektedir.

Köyde bulunan Poyraz Kalesi de yine aynı dönemlere aittir. Poyraz Kalesi’nin hemen karşısında Garipçe Kalesi bulunmaktadır. Kara kısmından çok az bir bölümü görülebilen kale askeri amaçlar için kullanılmıştır.

Eşsiz sahili ile nefes kesen bir manzaraya sahip olan Poyrazköy, birbirinden hünerli balıkçı lokantaları ile ünlüdür.

Polenezköy, turizmin ülke kalkınması açısından ne kadar önemli bir unsur olduğunu gösterebilmiş nadide güzellikte bir Beykoz köyüdür. Turizmden gelir elden edebilen sayılı köylerden birisi olan Polonezköy, gelen turistlerin konaklama ihtiyacını giderecek pansiyon işletmelerinin ve dinlenme tesislerinin çokluğuyla meşhurdur.

Polonezköy isminin hikayesi oldukça ilginçtir. Rusya’da Çar Nikola devrinde Polonyalı General Prens Adam Czartoryski, 1830 ayaklanmasından sonra idama mahkum edilince serveti ile 1842’de Osmanlı İmparatorluğu’na sığınır. Polonyalı General Prens Adam Czartoryski, şimdiki Polonezköy’ün bulunduğu beş bin hektarlık araziyi satın alır ve bu topraklara adamlarıyla birlikte yerleşir. On iki aile tarafından böylece kurulan köy, Kırım Savaşı’nın sonunda Polonyalı gönüllü süvarilerin, daha sonra da Şeyh Şamil’in ordusunda hizmet veren Polonyalıların yerleşmesiyle hızla büyür ve gelişir. Bu arada yerleşen bir kaç Rus ailesi daha sonra buradan ayrılacaktır. 

Önceleri Rus prensi Adam Czartoryski adına istinaden Adampol (Adam-köy) olarak anılan köyün ismi zamanla “Polonyalılar köyü” anlamına gelen Polonezköye dönüşür.

Başlangıçta hayvancılık ve tarım yapılan Polonezköy, 1910 yılından itibaren İstanbul’daki sefaretlerin, yabancıların ve İstanbul’daki doğasever ailelerin sayfiye yeri olmuştur. Bu arada pansiyonculuk hızla gelişmiş, köyün doğası, tereyağı ve kirazları tüm yurtta meşhur olmuştur. Bugün köyde köy pansiyonları yanında modern dinlenme ve konaklama tesisleri ve çeşitli restaurantlar mevcuttur. Dört sene önce Milli Parklar’ın koruması altına giren köy, Atatürk tarafından da ziyaret edilmiştir. Polenezköy’de bir kilise ile Polonyalıların tarihlerini koruyup yaşattıkları bir müze-ev bulunmaktadır.

Polonezköy, tesisleriyle, misafirperverliğiyle ve doğal güzellikleriyle yaz-kış yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmakta ve Polonezköylüler, turizmin bacasız bir fabrika olduğunun, tarihi ve doğal güzellikleri korumanın ve geliştirmenin ve kaliteli hizmetin önemini kavradıklarını çok güzel sergilemektedirler.

Son Yorumlar

Özgün Haber Beykoz Gazetesi Yorumları