reklam
Ana Sayfa Genel, Güncel, Siyaset 21 Mart 2021 9632 Görüntüleme

CKD’den “Andımız” açıklaması

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Beykoz Şubesi, Andımızın okunmasının kaldırılması kararı sonrası bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

CKD Beykoz Şube Başkanı Esra İspalarlı ve yönetiminin Paşabahçe Meydanı’nda düzenledikleri basın açıklamasına; Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Beykoz Şube Başkanı Özlem Besler, Vatan Partisi Beykoz İlçe Başkanı Hakan Ekiz de destek veren isimler oldu.

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’mız okundu.

Marşımızın okunmasının ardından CKD Dernek Başkanı Esra İspalarlı basın açıklamasını okudu.

“Kıymetli Beykoz halkımız ve basın mensuplarımız

Danıştayın, ‘Öğrenci Andı’nın okullarımızda yeniden okutulmasının reddine yol açan kararına tepkimizi dile getirmek üzere buradayız.

Cumhuriyetimizin 10. yılında 1933’de başlayarak ilköğretim okullarında çocuklarımıza okutulan Andımız, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından 2013 yılının Ekim ayında alınan karar ile iptal edilerek uygulamaya son verildi.

2018’de Türk Eğitim Sendikası’nın açtığı dava sonucunda Danıştay 8.Dairesi düzenlemenin iptaline karar verdiği halde uygulamaya alınmamış ve geçtiğimiz günlerde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kararı temyiz etmesi ile Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunca iptal edilmiştir.

Andımızı her gün okutmanın gereksiz, şovenist, ırkçı olduğu söylemlerine şu tespit ve uyarıyı yapmak’ vatandaşlık’ görevimizdir:

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası  Madde -66-

“Türk Devleti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür.”

Görüldüğü üzere, sözü edilen suçlamalara maruz kalan Andımızın, Anayasa gibi en üst düzlemde, hukuki dayanağı da vardır. Buna karşın, 66. Maddenin de ortadan kaldırılmasını, ‘Türk yerine Türkiyelilik’ kavramlarının sokuşturulmasını önerenlere Türk milleti hayretle ve öfke ile tanık olmaktadır.

Diğer yandan, değiştirilmesi teklif dahi edilemez nitelikte olan 2. Maddedeki; “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.”

Atatürk Milliyetçiliğine bağlılık kavramı, Andımızda yer alan ve halkımızın çimentosu olan ‘Ne Mutlu Türk’üm diyene’ ifadesi ile bilinçlerde yeşermektedir.

Vatandaşlık milli bir topluluk olduğuna göre, Ulus devleti inşa eden milliyetçiliğin özü, bütün vatandaşların paydaşı olduğu bir bilinçtir.

Ulus devletlerin ortadan kaldırılmaya çalışıldığı puslu yeni dünya düzeninde, elbetteki vatandaşlık bağı ile bağlı olan kitleler tercih edilmeyecektir. Küresel sermayenin amacı, bilinçli milli vatandaşı, bireyci bir tüketiciye dönüştürme hedefinin değirmenine su taşıyacak olan, alt üst kimliklere bölerek ulus kimliğini ortadan kaldırmaya yol açacak her adım, toplumsal beraberliği tehdit eder hale gelecektir.

Bir ülkenin kuruluşundan 98 yıl sonra, onun ulus inşasında, ulusal eğitimde kurguladığı metotlarla hesaplaşmak ve ortadan kaldırmak, ulusal birliği tehdit eder.

Ağaç yaşken eğilir ve çocuklarımız devlete emanettir. Dünya üzerinde Türk olmaktan, Türk Devletinin ferdi olmaktan gurur duyacak nesiller yetiştirmek, milli birlik bilincini aşılamak, bilimle ilimle donatmak, başta devletin görevidir. Bunun bir yolu da Andımız ise neden yok etmeye çalışıyorsunuz?

Sonuç olarak Andımız bütün Türk milletine aittir ve iptali yanlışından dönülmesi, geleceğimiz için gereklidir.”

Esra İSPALARLI

Cumhuriyet Kadınları Derneği

Beykoz Şubesi Başkanı

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | AnatoliaWeb