reklam
reklam
Ana Sayfa Güncel, Siyaset 28 Mart 2021 343 Görüntüleme

Lisanslı Harita Kadastro Müh. Bşk. Eyüp Özkan: “Harita Kadastro Mühendislerine tasarlanan yeni yasaya göre sınavsız bir şekilde lisans verilecek. Bu yasa tekrar tartışılmalı ve yeniden görüşülmelidir.”

Lisanslı Harita Kadastro Müh. Bşk. Eyüp Özkan: “Harita Kadastro Mühendislerine tasarlanan yeni yasaya göre sınavsız bir şekilde lisans verilecek. Bu yasa tekrar tartışılmalı ve yeniden görüşülmelidir.”

Beykoz’un yakından tanıdığı Kadastro Mühendisi, eski Artvinliler Vakfı başkanı Hakan Bekar’ın gazetemize gönderdiği, Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Derneği Genel Başkanı Eyüp ÖZKAN’ın açıklamaları…  Çıkacak yeni yasaya tepkiler çığ gibi büyüyor.

 Açıklamayı aynen yayınlıyoruz.

MÜLKİYET SINIR TESPİTİNDE SINAVLA LİSANS ALMA ŞARTI KALDIRILIYOR

Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Derneği Genel Başkanı Eyüp ÖZKAN, meclis Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda kabul edilen 5368 sayılı yasa değişiklik tasarısı hakkında açıklamalarda bulundu.

Özkan yaptığı açıklamada,

Kadastro Müdürlüklerince yürütülmekte iken, yapılan sınavda başarılı olarak lisans alan ve kamu görevlisi sayılan harita mühendislerine 2010 yılından itibaren devredilen talebe bağlı kadastro teknik hizmetlerinin yapım işleri, kanunda yapılacak değişiklik ile 10 yılını doldurmuş harita mühendislerine sınavsız bir şekilde verileceğini belirtti.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce belirlenen 1071 kontenjanın bugün 223 ünün dolu olduğu, bu kadar boş kontenjan kalma nedeninin yeni bir sınavın yapılamaması olduğunu belirten Özkan, değişiklik ile kontenjan sınırlamasının da kaldırılmak istendiği, böylece önemli bir kamu hizmeti olan mülkiyet sınırlarının tespit edilmesi işleminin,  denetlenmesi imkânsız hale gelecek bir şekilde Serbest Harita Mühendislik Bürolarına devredilmiş olacağını söyledi.

Düzenleme ile Lisanslı Harita Kadastro Mühendislik Bürosu ve Serbest Harita Mühendislik Bürosu işlerinin aynı büroda, aynı kişide toplanacağını, bu şekilde oluşacak büroların sınırsız sayıda olabileceği ve denetlenemeyeceğini, haksız rekabet koşullarının oluşacağını, kamu güven, disiplin ve denetiminden uzaklaşılacağını belirten Özkan, tasarının yasalaşması halinde noterler gibi, arabulucular gibi, yeminli mali müşavirler gibi sınav ve/veya büro planlaması ile görev yapan meslek gruplarında da sınavsız veya planlamasız büroların oluşabileceği, bu durumda tüm meslek disiplinlerinde kamu düzeninin bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalınabileceğini belirtti. 

Tüm harita işlerinin tek elde toplanmasının en büyük zararı da lisans alamayacak olan Serbest Harita Mühendislik Bürolarına vereceğini öngördüklerini söyleyen Özkan, tam bir yıl önce aynı kanunda değişiklik yapılarak LİHKAB’ların  serbest harita mühendislik hizmeti yapması yasaklanmışken, bir yıldır değişen hiçbir şey olmamasına rağmen şimdi bu değişikliğin de  neden yeniden değiştirilmek istendiği, sınav ve büro planlamasını kaldırmaktaki amacın ne olduğunu anlayamadıklarını belirtti.

LİHKAB bürolarının sadece Kadastro Müdürlüklerince yürütülen işleri devraldığını, bu nedenle kamu kurumu niteliğinde olduğunu, ve böyle devam etmesi gerektiğini,  Serbest Harita Mühendislik Bürolarının ise ticari işletmeler olduğunu ve bu nedenle her iki hizmetin aynı kişi ve büroda toplanmasının büyük sakıncalarının olduğunu ifade eden Özkan önerilerinin, yıllardır istedikleri ve bekledikleri gibi kontenjan dahilinde acil ve yeni bir sınavın yapılması olduğunu söyledi.

Özkan, böylece hem sınav kazanarak LİHKAB bürosu açan bizlere ve bizlerle birlikte çalışan yaklaşık 1600 personelimize haksızlık yapılmayacak, hem de serbest harita bürosu işleri ayrı tutularak kamu düzen ve disiplini bozulmadan, denetlenebilen Lihkab bürolarının sayısının çoğalması sağlanacak,  bu sayede 500 ila 800 arasında yeni LİHKAB bürosu  ve 4000 e yakın  yeni istihdamın oluşabileceğini  ifade etti.

Video: 24 TV

            

                                                                                                                      

 

Yorumlar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

  • Ercan Davaslı :

    29 Mart 2021-00:20

    Bu tasarı ile kamu düzeni bozulacak ve kamuya ait yetki sınırsız ve kontrolsüz bir şekilde ortalığa saçılacak. Mülkiyet hakkını belirleme yetkisi kontrolsüz kişilerin eline geçecektir

Tema Tasarım | AnatoliaWeb