Ana Sayfa Güncel, Siyaset, Yerel Haber 3 Ocak 2022 609 Görüntüleme

BEYKOZ TOKATKÖY’DE GERGİN BEKLEYİŞ (Videolu Haber)

reklam

Beykoz’un ilk kentsel dönüşüm proje uygulama bölgesi olan Tokatköy Mahallesi’nin sakinleri, 15 gün içerisinde evden çıkmaları yönünde gelen tebligata tepki olarak bir basın açıklaması düzenledi

Riskli alan ilân edilerek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü ile Emlak Konut Genel Müdürlüğü tarafından inşaatlara başlanması yönünde vatandaşlara gönderilmiş olan 15 gün içinde evden çıkmaları yönündeki tebligat, Beykoz’un ilk kentsel dönüşüm projesi uygulama alanı olan Tokatköy Mahallesi’nde gerginliğe sebep oldu. Beykoz Belediyesi önündeki parkta bir araya gelen mahalle sakinleri, kendilerine tapularının verilmesi talebinde bulunarak, tapu olmadan yapılan kentsel dönüşüm projesinin yasal olmadığını ifade ettiler.

“Muvaffakatnameyi zorla imzaladık”

Riskli alan ilân edilmesinin akabinde, inşatların yapılabilmesi için vatandaşlardan muvaffakatname alınmış ve çoğunluğun sağlandığı ifade edilerek, mahalledeki konutlara tebligatlar gönderilmişti. Söz konusu tebligatlar kapsamında 15 gün içerisinde evlerini boşaltmaları istenen vatandaşlar, duruma tepki gösterdi.

Gazetemize açıklama yapan Tokatköy Mahallesi sakinleri, kentsel dönüşüme karşı olmadıklarını ancak muvaffakatnemeyi zorla, korku altında imzaladıklarını ifade ederek, Beykoz Belediyesi ve diğer paydaşlar tarafından akıbetleri konusunda bilgilendirilmedikleri, verileceği söylenen bin 500 TL tutarındaki kira yardımının yetersiz olduğu ve evlerinin yerine yapılacak olan daireleri para ile almak zorunda kalacakları hususunda eleştirilerini dile getirdiler.

Muhtar Galip Bekaroğlu: “Tebligat ‘çıkın’ demiyor”

Gazetemize konuşan Tokatköy Mahalle Muhtarı Galip Bekaroğlu kentsel dönüşüme taraf olduğunu kaydederek, şunları söyledi: “2016 yılında Beykoz Belediyesi 487 ada 3 no’lu İBB’ye ait olan parsel Kentsel Dönüşüm Alanı oldu. O günden bu yana bu proje devamlı ilerlemekteydi. Daha sonra KİPTAŞ yapacaktı. Vatandaşlara ücretsiz, sadece yüzde 20 kesinti ile daire verileceği taahhüdünde bulundu ancak bu süre içinde yüzde 71 imzayı ancak toplayabildik. Bu süreç içerisinde İBB seçimleriyle KİPTAŞ olayı kapanmış oldu. Bu proje devam etti. Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın zamanında da bu bin 200 konutun Beykoz’a uygun olmadığı ifade edildi. Bin 200 konuttan şu anda 761 konuta düştü. Daha refah ve daha geniş bir kentsel dönüşüm ilân oldu.”

“Ben de muzdaribim”

Sözlerinin devamında, projenin yapılıp yapılamaması yönünde taahhütname ile bir imza kampanyası başlatıldığını kaydeden Bekaroğlu, “Beykoz Belediyesi 15 gün içinde aboneliklerinizi kapatın, emlak borcunuzu ödeyin, diye bir yazı gönderdi. Halkımız bundan sonra bu işin ciddi olduğunu düşündüğü için kişiselleştirmeye başladılar. Siyasi partiler irdelemeye aşladı. Olumsuzluk var mı, var. Bu gelen yazıda 15 gün süre var ama insanlar bunu yanlış algıladı. 15 gün içinde elektrik doğalgaz ve emlak borçlarınızı ödeyin diye yazıyordu. Çıkın demiyor. Burada yasal süre hatırlatılıyor insanlara.”

“5 yıldır bana hiçbir şey denilmedi”

Vatandaşlara kış döneminde tebligat yapılmasını eleştiren Tokatköy Muhtarı Bekaroğlu, vatandaşların süreç konusunda bilgilendirilmediğini, muhtar olarak kendisinin dahi aynı sorundan muzdarip olduğunu kaydetti. Muhtar Galip Bekaroğlu, “5 yıldır bana şöyle bir proje var, hiçbir şey denilmedi” dedi.

Mahalle muhtarının konuşması sırasında ise bazı vatandaşlar, tepkilerini dile getirdiler.

CHP Beykoz Belediye Meclis Üyesi Recayi Çelik: “TOKİ, biz bu işin içinden çıkamayacağız” dedi

Basın açıklamasına katılan CHP Beykoz Belediye Meclis Üyesi Recayi Çelik gazetemize yaptığı özel açıklamada İstanbul Büyükşehir Belediyesi el değiştirmeden önce Kiptaş projesi olan söz konusu proje alanının, İBB el değiştirdikten sonra hükümet tarafından TOKİ’ye devredildiğini kaydederek, “TOKİ de biz bu işin içinden çıkamayacağız diyerek, projeyi Emlak Konut’a devretti” dedi.

Recayi Çelik, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Net bir uzlaşma olmadan, vatandaşa yapılan sözleşme detayları olmadan yani vatandaşın isteği tamam denecek boyutta olmadan bir çalışma başlatılıyor. En çok rahatsız eden konulardan bir tanesi ivedilik ile evlere tebligat gönderilip 15 gün içerisinde evlerinizi boşaltın, elektriğinizi, suyunuzu ödeyin, biz burada dönüşüme geçeceğiz bilgisi vatandaşı son derece tedirgin etti.”

“Vatandaş huzursuz”

Çelik, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Umut ediyoruz ki Beykoz’da başlayacak bu dönüşüm gerçek manada vatandaşın talepleri ve istekleri doğrultusunda yapılır. Çünkü daire karşılığı daire verileceği söyleniyor ama bu daireler bodrumda mı verilecek, yoksa başka bir projede mi verilecek; bunların detayları yok. Bir rakam ortaya konulmuş. Enflasyon ve faiz gözetilmeden. Tam sonuç belli değil yani genel itibariyle vatandaş huzursuz.”

İmzalarını geri çekmek istiyorlar

Mahalle adına basın açıklamasını okuyan Ahmet Kanbur ise, gazetemize yaptığı özel açıklamada, mahallenin 671 hak sahibinden, 187’inin muvaffakatnameyi imzalamadığını, imza atmış olan 150 kişinin ise bu imzalarını geri çekmek istediklerini kaydederek, “bölge halkının çoğunluğu projeyi istemeyerek kabul ediyor” dedi.

Basın açıklaması yer yer vatandaşların sloganlarıyla kesilen Kanbur, mahalle sakimleri olarak karşılarında muhatap bulamadıklarının altını çizdi.

Vatandaşlar konuştu

İçinde bulundukları belirsizlikten şikayet eden mahalle sakinleri, kesin olmamak ile birlikte talep edilen meblağları karşılayacak maddi güçlerinin olmadığını, yetkililer tarafından kendilerine işgalci gözüyle bakıldığını ifade ettiler.

Halk, tapusunu istiyor

Basın açıklaması için park alanında toplanan vatandaşlar, Beykoz ilçe genelinde tapu sorununun yaşandığını kaydederek, Tokatköy halkı olarak tapularını almak istediklerinin altını çizdiler.

Haber: ARZU BAŞLANTI

Video: Sosyal Medya

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.