Ana Sayfa Genel 6 Nisan 2022 379 Görüntüleme

İHH Yerel Basınla İftarda Buluştu

reklam

İHH İnsani Yardım Vakfı Beykoz Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri, Kadın Kolları, Gençlik Kolları ve Arama Kurtarma Ekibi ile birlikte iftar yemeğinde Beykoz Yerel Basınıyla bir araya geldi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan iftar yemeğinde konuşan İHH İnsani Yardım Vakfı  Beykoz Şubesi Başkanı Ekrem Tuncer, Vakıf olarak yapmış oldukları çalışmalardan ve yapacakları projelerden bahsederken, İHH’nın Arama Kurtarma ekiplerinin AFAT ile iş birliği içerisinde nasıl çalıştıkları konusunda da basını bilgilendirdi.

İHH’nın Kavacık’ta bulunan Beykoz Temsilciliği merkezinde düzenlenen iftar yemeğine İHH İnsani Yardım Vakfı Beykoz Şubesi Başkanı Ekrem Tuncer, İHH İnsani Yardım Vakfı Beykoz Şubesi eski Başkanı Uğur Yoleri, İHH İnsani Yardım Vakfı Kadın Kolları Başkanı ve Gençlik Kolları Başkanı, Beykoz Temsilciliği Acil Arama Kurtarma Sorumlusu Mustafa Yorgancı, Beykoz eski İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Avrasya İnşaat & Yapı Marketlerinin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mikail Akyıldız ile İHH İnsani Yardım Vakfı Arama Kurtarma ekibinden gençler katıldı.

Ekrem Tuncer (İHH İnsani Yardım Vakfı  Beykoz Şubesi Başkanı)

İHH İnsanı Yardım Vakfı Genel Merkezi ve Beykoz Temsilciliği olarak yapmış ve yapacakları çalışmalardan söz eden Başkan Ekrem Tuncer, Afrika ve Afganistan gibi ülkelerde açmış oldukları su kuyusu çalışmaları, eğitim çalışmaları, yetimlere destek çalışmaları ve daha bunun gibi 55 projeye imza attıklarını aktardı. Pandemide de ciddi çalışmalar yapıldığından bahseden Tuncer, 6, 5 milyon yardımda bulunduklarını ifade etti. Son 3 aylık süreçte de 2,5 milyon ayni ve akdi yardımda bulunduklarını, Ramazanda da 1500 kişiye kumanya ulaştırmış olduklarını aktardı.

“İHH, Ramazan’da 2,5 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyor”

30 yıldır dünyanın farklı coğrafyalarında Ramazan çalışmaları yürüten İHH İnsani Yardım Vakfı, bu yıl da “Ramazan’ı Yaşat” sloganıyla Türkiye dâhil 57 ülkede yardım faaliyetlerinde bulunacak. İHH; bağışçıların zekât, sadaka, fitre ve bağışlarını; savaş, işgal ve doğal afet bölgelerindeki yaklaşık 2,5 milyon ihtiyaç sahibine ulaştırmayı hedefliyor.

“Beykoz Fonu Oluşturduk”

Beykozlu ihtiyaç sahipleri için Beykoz fonu oluşturduk. Beykozlu ihtiyaç sahiplerine 1000 liralık yardım fonu oluşturduk. Bu yardım sürekliliği olan bir yardımdır. Veren el alan eli, alan el de veren eli görmüyor. Bizler burada aracı bir kurumuz. Gelen yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.

Ramazan ayında 19 Nisan tarihinde ihtiyaç sahiplerimiz için iftar vereceğiz. Bu davete genel başkanımız Bülent (Yıldırım) Bey de katılım sağlayacaktır.

Yönetim kurulumuz Beykoz’un değerli kıymetli üyelerinden oluşmaktadır. Kadın ve Gençlik kollarımız ile arama kurtarma ekibimiz de mevcut. 45 mahallenin 45 mahallesinde teşkilatlanma sağlayacağız. Şimdilik 13 mahallede teşkilatlandırmamız tamamlandı.

Arama kurtarma ekibimiz, İHH’nın önemli bir birimidir. Bu anlamda muhtarlarımız da görüştük. AFAT ile birlikte organize bir şekilde çalışıyoruz.

Mustafa Yorgancı (Acil Arama Kurtarma Sorumlusu)

Acil Arama Kurtarma Sorumlusu Mustafa Yorgancı “Büyük bir olası İstanbul depreminde İstanbul’a 8 saat kimsenin girmeyeceği biliniyor. Bu 8 saat içerisinde çalışmalar yapabilecek ekipler hazırlığı yapmaktayız. Bir de arama kurtarma köpekleri var.”  Şeklinde Acil Arama Kurtarma ekiplerinin çalışmaları hakkında da bilgilendirmelerde bulundu.

 AFAT ile birlikte ortak gerçekleştirdikleri çalışmaları da basına aktaran Yorgancı, depremde kullanılma üzere içerisinde olması gereken malzemelerinin bulunduğu (İlk yardım çantası, radyo, pil, düdük vb..) bir de deprem çantasının tanıtımı yapıldı. Bu deprem çantalarına dileyen her kişi ya da kurumlar alacakları 3 günlük acil yardım eğitimi sonrası ücretsiz sahip olabilecekleri bilgisi de verildi.

Program toplu fotoğraf çekilmesiyle son buldu.