Ana Sayfa Genel, Güncel, Siyaset 22 Haziran 2022 539 Görüntüleme

TOKATKÖY KENTSEL DÖNÜŞÜM MENSUPLARI SABAHIN 6’NDA TOMALARLA UYANDI 

reklam

Tokatköy Kentsel Dönüşüm mağdurları: “Yürütmeyi durdurma kararına rağmen hukuksuz işlem yapılıyor.” İddiası.  

Beykoz Belediyesi: “Yürütmeyi durdurma kararları iptal edilmiştir. Yapılan işlemler bu alanlardadır. O yüzden yapılan işlem hukukidir” 

Yıllardır çözülemeyen, yaklaşık 2015 yılında başlayan Tokatköy Kentsel Dönüşüm projesinde bu sabah (22.06.2022) istenmeyen görüntüler yaşandı. 

Beykoz Belediyesi’nin Çevre Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü Tokatköy Kentsel Dönüşüm projesinde anlaşma sağlanamayan birçok nokta var. 

TOMA EŞLİĞİNDE EVLER BOŞALTILIYOR 

Polis zoruyla boşaltılan evlerde elektrik, su ve doğalgaz kesinti işlemleri gerçekleştiriliyor. Tokatköy Kentsel Dönüşüm mensubu bir grup mağdur olduklarını, projede belirsiz noktalar olduğunu dile getirdi. 

“MAHKEME YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERDİĞİ HALDE İŞLEM YAPILIYOR” İDDİASI 

Tokatköy Kentsel Dönüşüm mağdurları olduklarını söyleyen insanlar, mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı aldıkları halde, işlemlerin devam ettiğini ve bunun hukuksuz ve haksız bir işlem olduğunu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın kendilerine yardım etmeleri gerektiğini dile getirdiler. 

CHP’Lİ AV. MAHMUT TANAL: “YAPILAN İŞLEM İNSAN HAKKI İHLALIDIR” 

CHP’nin İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, orada yatalak insanların olduğunu, tekerlekli sandalyede olan insanlar olduğunu, bu koşullarda insanların elektrik, doğalgaz ve sularının kesilip evlerinden çıkmalarının insanlara baskı altında imza vermeleri anlamına geldiğini dile getirdi.

İnsanların devletine karşı olmadığını namuslu ve dürüst insanlar olduğunu, Tokatköy’deki ilan edilen alanın rezerv alanı bölgesi olduğunu ve bu doğrultuda insanların dava açtığını görülen davada idare mahkemesinin bilirkişiye gönderdiğini, bilirkişi raporunda bu rezerv alanında kamu yararı olmadığını ifade eden TANAL, Belediye’nin böyle yangından mal kaçırır gibi işlem yapmasının nedeninin 1 temmuz 2022 de yürürlüğe girecek olan bu alanları boşaltmak için hıfzıssıhha gibi birçok yerden rapor alması gerekeceğinden dolayı olduğunu söyledi.

Ayrıca temmuzun 9’unun bayram olduğunu, aynı İsral’in Filistin’e yaptığının aynısı olduğunu dile getiren TANAL, bu yapılanların Belediye velev ki haklı bile olsa bu yapılanların insani olmadığını dile getirdi.

BEYKOZ’DA SİYASİLERDEN TEPKİLER BÜYÜYOR 

Tokatköy Kentsel Dönüşüm mensuplarının sabahın altısında polis marifetiyle evlerinden dışarı çıkarılmak istenmesi, Beykoz’da siyasi kanatta da tepkilere yol açtı. CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, CHP Kadın Kolları Başkanı Eylem Sabırhoşgör Uzuner, CHP İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu ve CHP Beykoz Belediye Meclis Üyelerinden Bahar Doğru, Temel Karadeniz, Recayi Çelik, İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir, Yeniden Refah Partisi Beykoz İlçe Başkanı Tuncay Karadeniz ve birçok siyasetçi, yapılan işlemin hukuka aykırı olduğunu ve Tokatköy halkının yanında olduklarını dile getirdi. 

Beykoz Belediyesi: “Yürütmeyi durdurma kararları iptal edilmiştir. Yapılan işlemler bu alanlardadır. Dolayısıyla yapılan işlem hukuka aykırı değildir.” 

Beykoz Belediyesi yetkililerince yapılan açıklamada, “Tokatköy’de uygulanan işlem, yürütmeyi durdurma kararlarının iptal edildiği anlarda yapılmaktadır. Dolayısıyla yapılan işlem hukuka aykırı değildir” Dendi. 

“HALKA DOĞRULAR SÖYLENMİYOR” 

Beykoz Belediyesi yaptığı açıklamada, “Bu sabah Tokatköy Mahallesinde güvenlik kuvvetleri eşliğinde yapılan uygulama, yürütmeyi durdurma kararlarının iptal edildiği alanlar için geçerlidir dolayısıyla yapılan işlem hukuka aykırı değildir” dendi. Aynı zamanda bu konuda halka doğruların söylenmediği açıklandı. 

“POLİS HUKUKSUZ BİR İŞLEM YAPAMAZ” 

Tokatköy Kentsel Dönüşüm projesinde, %70 oranında halk ile anlaşarak yıkım işlemlerinin başladığını söyleyen Beykoz Belediyesi yetkilileri, ortada yürütmeyi durdurma kararlarının iptal kararı alındığı, bu doğrultuda bugün ki işlemin yapıldığını ifade ederken, polisin hukuksuz bir işlem yapmadığını dile getirdiler. 

“%30’LUK KESİM MAHKEMEYE BAŞVURDU” 

Tokatköy Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında yaklaşık 70 hanenin konuyu yargıya taşıdığını, bu yüzden yürütmeyi durdurma kararı verildiği, ancak 70 haneden 55’inin talepleri mahkemece haksız görülmüş ve yürütmenin durdurulması kararı iptal edilmiş olduğu açıklaması yapan Beykoz Belediyesi, yaklaşık 10-15 hanenin de yürütmeyi durdurma kararının devam ettiğini yapılan inceleme sonrasında büyük ihtimalle o 15 hanenin de yürütmeyi durdurma kararının iptal edileceğini bekledikleri yönünde açıklama yaptı. 

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.