Ana Sayfa Yazarlar 28.06.2022 783 Görüntüleme

B.S.H. HAREKETİ

reklam

2005 Yazıdır. Mizah dergisi Leman, donla denize girmenin yasaklanması üzerine Caddebostan Plajı’ında eylem yapar. Donlarla tabii…
Eyleme gazeteci Selahattin Duman da destek verir. LDH Leman don hareketi bazı elitistlerin don’a olan takıntıları nedeni ile insanları aşağılamalarını protesto ettiklerini belirtir.

Basında geniş yer bulan eylem sırasında yapılan röportajların da eylem kadar mizah değeri büyüktür.
Mesela: “LDH’liler donla denize girme özgürlüğü için savaşırken vatandaşın ilgisini pek çekmedi. Bir vatandaş objektiflerin önünde “Binlerce hektar ormanımız yanıyor. Türkiye ranta kurban gitti. Enflasyon düştü deniyor ama vatandaş aç. Bu eylemi o gerekçelerle yapsanız ben de size hak veririm. Ama donla denize girmenin bir mantığı da, övülecek bir yanı da yok.”
(Arkadaş femen (*) tarzını benimsemiş galiba)
51 yaşındaki bir ev kadını da “çorapla girsinler bari. Ben de Ordu’dan İstanbul’a geldim. Benim de kökenim köy ancak adap diye bir şey vardır.”

Magazinel bir eylem.  Mahazan, mahzen, magazin. İçinde her şey olan. Bakkal gibi. İçeri giren bakıp kalıyormuş. Şaşkınbakkal semtinin öyküsü gibi. Çevrede hiç ticari mekânın olmadığı yıllarda bir sayfiye yeri iken, açılan bakkal çok büyük ilgi görür ve gören şaşırıp kalır.
Şimdi bakkal bakıyor dışında kaldığı hareketliliğe. Vızır vızır motorize ekiplere ve TV ‘deki ölçüsü kaçmış reklamlarına. Haksız rekabet. Yalnızca bakkalları değil, ünlü markaların dışındaki esnafı da yoran bir gidişat.

Yok mu bir bakkal odası buna ‘bakacak’?
Yan başına dön başına. Kahraman bakkal süpermarkete karşı iken, bir de bunlar çıktı başına.

O zaman ‘sal sepeti bakkala’
B.S.H. (Bakkal Sepeti Hareketi…)

*Femen: Ukrayna’da kurulup, Avrupa ve İstanbul’da da üstsüz eylem yapmış olan kadın aktivist grubu.

İlginizi çekebilir

PARİS MARİS HAVA DA MİS!

PARİS MARİS HAVA DA MİS!